Autori iniciatívy Aktívne školy zverejnili kratšiu podobu iniciatívy v článku Opusťme skanzeny: školy pre 21. storočie, ktorý vyšiel v denníku Sme.
streda 23. februára 2011
Aktívne školy na portále Nové školstvo
Portál o reforme vzdelávania www.noveskolstvo.sk, zameraný na kvalitatívnu zmenu školského prostredia, zverejnil informáciu o iniciatíve Aktívne školy. Viac informácií nájdete na tomto linku.
Zaujímavé články
Děti učíme nepřirozeně, vzdělání je učitelům na škodu, míní expert
Konkurencia školám prospieva
Stotříletý český učitel: Projektové vyučování? To jsme dělali už za Masaryka
Testovací prvňáky nové písmo baví, problémy mají spíš učitelé
Nové písmo Comenia Script má úspěch. Děti se je učí lépe než klasický krasopis
Vídeň chce vzbudit u dětí čtenářské nadšení, povolá do škol náhradní babičky
Matematika se nejlépe učí v Neratovicích, klubí tam „nespojitelné“
Škola ničí přirozené matematické nadání, říka profesor Hejný
V Evropě se nebojí školákům nařídit, aby se učili dva cizí jazyky, v Česku ano
The Talent Magnet
Serious in Singapore
Keep All the Top Teachers
Teaching for America
Steal This Movie, Too
Pridané 28.2.2011
Učitelé by mohli být bakaláři s pedagogickým kuzrem, navrhuje NERV - návrh českých expertov z Národnej ekonomickej rady vlády na väčšie otvorenie českých škôl expertom z praxe
Join the Movement to Transform Learning - článok známeho amerického filmového režiséra Georga Lucasa, ktorý ako dieťa nemal rád školu, no ktorý neskôr založil vzdelávaciu nadáciu, o potrebe zmeniť školy, ktorých hlavným cieľom je iba odovzdávanie informácií
Pridané 1.3.2011
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/02/25/AR2011022506991.html - známy americký novinár, nositeľ Pulitzerovej ceny George F. Will píše v denníku Washington Post o projekte Teach for America, súkromnej iniciatíve, vďaka ktorej tisícky absolventov najlepších amerických vysokých škôl (Harvard, Yale, Princeton...) chodia učiť na
Pridané 8.3.2011
Pro zahraniční firmy budeme odkladištěm. Výuka matematiky v Česku ztratila vazbu na reálný život – informácia o zistení školskej inšpekcie o klesajúcom dôraze na matematiku, čo so sebou prináša neblahé dôsledky.
Veľa stredoškolákov nerozumie písanému textu – o výsledkom
Dejepis v múzeu študentov učí rozmýšľať – študenti počas práce v skupinách argumentujú a obhajujú rôzne názory
Pridané 11.3.2011
Školstvo má fázu popierania za sebou – Pravidelné porovnávanie s krajinami OECD už pochybnosti nepripúšťa. Slovenské školstvo v porovnaní s najlepšími zaostáva. Potrebujeme školy, ktoré budú nútiť deti rozmýšľať.
Education Nation: Gates Foundation, Google and Khan Academy – príspevok televízie NBC o využívaní zaujímavého webového projektu
Pridané 15.3.2011
Byť adoptívnymi rodičmi študentov baví aj napĺňa - inšpiratívna reportáž o tom, ako gymnazisti prakticky budujú zodpovedné postoje.
Jurzyca chce atraktívnejší zoznam povinnej literatúry - zmenený zoznam povinnej literatúry by mal zväčšiť záujem študentov o čítanie
Celé Česko čte dětem – iniciatíva aktívnych učiteľov a rodičov, zameraná najmä na to, aby deťom čítali ich rodičia. Ich motto: “Čtěte dětem 20 minute denně. Každý den!” A je tam celkom impresívny zoznam podporovateľov, v časti Osobnosti, které nám fandí.
Pridané 16.3.2011
Kellner dotuje i veřejné školství, na podporu učitelů dám desetimiliony – iniciatíva českého podnikateľa a filantropa, ktorý podporuje nielen vynikajúce súkromné školy, ale snaží sa verejné školy otvárať odborníkom ktorí prepájajú teóriu s praxou.
Pridané 17.3.2011
Salman Khan o využívaní Khan Academy učiteľmi a školami – veľmi zaujímavá prednáška z TED konferencie v marci 2011 o rastúcom počte učiteľov a škôl, ktoré využívajú vo vyučovaní (napríklad matematiky) videá, ktoré vytvoril na videoportáli Khan Academy.
Pridané 29.3.2011
Rodiče, plačte! – skvelý a burcujúci článok riaditeľa českej spoločnosti Scio Ondreja Šteffla o príliš pomalom vymaňovaní sa českých škôl zo začarovaného kruhu memorovania a bifľovania. Niekoľko téz:
- Čeští žáci jsou relativně dobří v tom, jak dokážou informace v textu najít a zpracovat, ale podobně jako žáci z dalších postkomunistických zemí zaostávají ve schopnosti informace kriticky hodnotit, srovnat různé, třeba protichůdné informace
- Pokud jsou na seznamu věci zbytečné a nepodstatné, zbývá učiteli méně času, aby u těch základních, důležitých a podstatných dosáhl skutečného ovládnutí a pochopení. Musí mít také čas, aby se věnoval alespoň několika věcem do hloubky. Jinak se totiž žáci nemohou naučit, co to znamená skutečně něčemu rozumět, ne povrchně, ale se skutečným pochopením a v souvislostech. Čím je seznam delší, tím méně času také zbývá učiteli, aby pomáhal i slabším dětem, aby si i ty osvojily základní věci
- České učebnice nejsou postaveny tak, aby vyvolávaly v žácích pochybnosti. Informace jsou prezentovány jako jasné a nesporné. Jen se předávají
- V Singapuru mezi výsledky vzdělávání patří, že „žák po 6. třídě zná své silné stránky a oblasti pro růst. Po 10. třídě věří ve své schopnosti a je schopen přizpůsobit se změnám. Před vstupem na vysokou školu je odolný tváří v tvář nepřízni osudu.“ Nic takového u nás v cílech vzdělávání nemáme. Škoda.
Školáci môžu zvečniť príbehy nenápadných bojovníkov s komunizmom - Zviditeľniť osudy šľachetných osobností, ktoré neváhali obetovať svoju slobodu a životy za hodnoty pravdy, slobody a demokracie – to je poslanie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.
Iniciatíva Aktívne školy v Lidových novinách
Denník Lidové noviny zaznamenal pred časom iniciatívu Aktívne školy v článku pod názvom Manifest Více svobody školám. Denník vtedy priniesol aj rozhovor s ministrom školstva Eugenom Jurzycom , ako aj reportáž zo škôl C. S. Lewisa. Príjemné čítanie.
pondelok 21. februára 2011
Iniciatíva Aktívne školy v Dobrej škole
Časopis a blog Dobrá škola (http://www.dobraskola.doc/) ešte v januári 2011 uverenil text našej iniciatívy, v printovom aj elektronickom vydaní. Tešíme sa z toho a sme radi, že spoločne sledujeme to, čo má Dobrá škola ako svoje motto - Inšpirácia pre školy, ktoré chcú byť lepšie. Vďaka.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)